Artykuły   Najpopularniejsze artykuły


O Artykule
Dodano: 19-10-2006
Ilość wyświetleń: 28377
Ocena artykułu: 3.1/5
calacalacalapustapusta

JPEG, a TIFF - porównanie formatów

Wykonując zdjęcia aparatem cyfrowym każdorazowo zapisujemy je w pliku o określonym formacie. Najpopularniejsze formaty stosowane w fotografii cyfrowej to JPEG oraz TIFF. Popularność to jedna z niewielu wspólnych cech, jako że w przeważającej większości poważnie się od siebie różnią. Każdy ma swoje zalety i wady, więc nie obejdzie się bez kompromisów.

Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl gdy mowa o formatach plików, jest oczywiście kompresja – pojęcie kluczowe, gdyż bezpośrednio wpływa na jakość i liczbę zdjęć możliwych do zapisania na nośniku o danej pojemności. W przypadku formatu JPEG mamy do czynienia z tzw. kompresją stratną – oznacza to, iż zmniejszenie wielkości pliku skutkuje pogorszeniem jakości obrazu. Co więcej, każdorazowe otworzenie i ponowne zapisanie pliku w JPEG, pogarsza jego jakość, tak więc najlepiej nie korzystać z tego formatu zapisując wersje robocze edytowanych w programie graficznym obrazów.

Ogromną zaletą kompresji JPEG jest natomiast fakt, iż możliwe jest zmniejszenie rozmiaru pliku nawet do 10% pierwotnej wielkości. Owszem, jakość zdjęcia wówczas radykalnie maleje, ale nie zawsze jest to problemem, ponieważ wielu fotografujących używa aparatów również do celów czysto rozrywkowych, robiąc zdjęcia na przykład na imprezach. Nie oznacza to bynajmniej, że poważniejsze zdjęcia również muszą być potraktowane tak drastyczną kompresją!JPEG daje możliwość bardzo płynnego manipulowania kompresją, zwłaszcza w programie graficznym (skala 0-12), ale również w aparacie (na ogół kilka trybów).

Nawet zdjęcia z minimalną kompresją JPEG zajmują mniej pamięci, aniżeli obraz w pierwotnej wersji, zachowując przy tym bardzo przyzwoitą jakość. Decydując się zatem na JPEG na ogół najlepszym rozwiązaniem jest fotografowania z maksymalną liczbą pikseli i minimalną kompresją. Fotografując nie zawsze bowiem potrafimy przewidzieć do jakich celów ostatecznie zostanie wykorzystane dane zdjęcia, dlatego dobrze jest wykonywać je w sposób nie wykluczający na przykład dalszej edycji w programie graficznym, czy odbitek w większym rozmiarze.Polecenie Plik-Zapisz dla Weba powoduje otwarcie okna narzędzia optymalizującego obrazy do warunków internetowych. Istnieje możliwość podglądu obrazu z różnymi ustawieniami kompresji, na przykład od najniższej do najwyższej możliwej. U dołu każdej wersji znajduje się między innymi informacja o przewidywanym rozmiarze pliku. W jednym z okien znajduje się oryginał zdjęcia, w pozostałych obrazy po kompresji JPEG.

Kompresja JPEG jest procesem złożonym, kombinacją różnych technik. Polega między innymi na uporządkowaniu danych w bloki 8 x 8 pikseli. Im mocniej obraz jest skompresowany, tym wyraĹşniejsza jest blokowa struktura. Wewnątrz bloku piksele są bardziej podobne do siebie, niż do pikseli bloku przylegającego. Wynika z tego, że w przypadku jednolitych powierzchni zakłócenia JPEG nie szkodzą obrazowi w takim stopniu, jak na zdjęciach z dużą liczbą szczegółów i z dużymi różnicami między sąsiadującymi ze sobą pikselami.Twarz ludzka jest obiektem szczególnie wrażliwym na blokową strukturę, która wręcz pozbawia obraz szczegółów, więc w przypadku portretów kompresję JPEG należy ograniczyć do minimum.

Wbrew panującej opinii pojęcie kompresja odnosi się nie tylko do formatu JPEG. TIFF nazywa się formatem bezstratnym bynajmniej nie z tego powodu, że nie może kompresować danych. Owszem aparat cyfrowy zapisuje obraz w nieskompresowanym TIFF, ale już z poziomu programu graficznego możemy zapisać obraz w tym formacie z kompresją bezstratną LZW, która przeciętnie zmniejsza rozmiar pliku o połowę. Ĺťadne to jednak pocieszenie dla posiadaczy kart pamięci o skromnej pojemności, ale przynajmniej mniejsze obciążenie dla dysków twardych. Niestety użycie kompresji LZW skutkuje nieco dłuższym otwieraniem się pliku. Ĺťeby tego było mało, niektóre aplikacje nie obsługują TIFF skompresowanego metodą LZW.

Inną metodą bezstratnej kompresji, dostępną dla użytkowników formatu TIFF jest kompresja ZIP. Niestety jest bardzo niewiele programów graficznych, które obsługują TIFF skompresowany tym algorytmem. Dlatego stosowanie go jest raczej rzadkością.Jak widać TIFF daje użytkownikowi możliwość wyboru kompresji spośród kilku możliwości. Ba! Wbrew panującej opinii pozwala nawet na kompresję stratną przy pomocy JPEG (wszak nazwa formatu JPEG pochodzi od nazwy metody kompresji, która może być wykorzystywana również w formacie TIFF).

Pojawia się jednak pytanie po co w formacie TIFF opcja kompresji stratnej algorytmem JPEG. Pytanie to w prostej linii prowadzi do kolejnych różnic między omawianymi formatami.

W przypadku formatu bezstratnego, jakość obrazu jest wprawdzie niemal surowa (autentycznie surowa jest dopiero w przypadku zapisu RAW), ale plik znacznie obciąża kartę pamięci. Format ten z racji wysokiej jakości przechowywanych danych, doskonale nadaje się zatem do wydruków. TIFF zdecydowanie lepiej od JPEG nadaje się też do prac w cyfrowej ciemni, gdyż nawet wielokrotne nanoszenie zmian i zapisywanie danych w tym samym pliku o tym formacie, nie powoduje utraty jakości. Pojemność dysku twardego jest po wielokroć większa niż w przypadku karty pamięci, więc kompresja nie odgrywa tak kluczowej roli. Dodatkowo format TIFF pozwala na przechowywanie warstw, w przeciwieństwie do formatu JPEG, który zawsze spłaszczy wszystkie warstwy w trakcie zapisu, transparentne obszary wypełniając bielą. Możliwość zapisywania obrazu na warstwach w przypadku bardziej złożonych i czasochłonnych prac, okazuje się prawdziwym wybawieniem. Zawsze bowiem możemy powrócić do edycji danego obrazu. Zresztą to chyba nie wymaga dłuższego komentarza, bowiem każdy, nawet najbardziej początkujący fotoamator zna lub potrafi przewidzieć zalety pracy na warstwach. Wracając natomiast do wcześniejszego pytania o sens kompresji JPEG w formacie TIFF, sprawdza się ona właśnie w przypadku obrazów o wielu warstwach, które bez kompresji spowodowałyby radykalny wzrost rozmiaru pliku.

TIFF generalnie pochłania dużo pamięci – zdjęcie wykonane aparatem o matrycy 6-megapikselowej zajmie 18MB na karcie pamięci. Pliki tak dużych rozmiarów są nawet większe od obrazów zarejestrowanych za pomocą „surowego” formatu RAW. Mimo to, pod pewnymi względami, TIFF zdecydowanie góruje nad JPEG. A wymienione powyżej właściwości to jeszcze nie wszystko. Wszak TIFF jest w stanie przechowywać nawet 24 kanały, a to oznacza już raj dla każdego fotografa cyfrowego, intensywnie pracującego w Photoshop.

W istocie oba omawiane formaty niejako z konieczności mają inne zastosowanie. Trudno sobie wyobrazić przesyłanie pocztą elektroniczną 18MB-owego pliku TIFF, lub długie czekanie na wyświetlenie się go na stronie internetowej. Zdecydowanie łatwiej jest również znaleĹşć program, który będzie wyświetlać pliki JPEG (wystarczy do tego prosta przeglądarka internetowa). Nie miałoby sensu długie oczekiwanie na zapis na karcie pamięci dużych plików TIFF podczas szalonej zabawy na imprezie.

Reasumują, użycie określonego formatu, wymaga pójścia na kompromis pomiędzy jakością obrazu, a rozmiarem pliku. Im większa kompresja pliku tym mniej miejsca on zajmuje na karcie pamięci i szybciej jest na niej zapisywany. Niestety taki obraz ma słabszą jakość. Odwrotnie w przypadku małej kompresji lub obrazu zapisywanego w formacie bezstratnym: obraz ma dobrą jakość, ale zajmuje więcej miejsca na karcie pamięci.To jest fragment z filmów instruktażowych
CYFROGRAFIA
Kup filmy instruktażowe w CYFROGRAFIA.PLKomentarze [13]

wGAkaZJphRvFQyLNMm [31 Pałdziernik 2009, 09:26]
FRkAee wowkruxhvykf, [url=http://cqpcbaidlzph.com/]cqpcbaidlzph[/url], [link=http://lyykqusbvflh.com/]lyykqusbvflh[/link], http://wooatluywnwh.com/

aLvsXRYDWGEIscCcfX [31 Pałdziernik 2009, 08:45]
CX2A9N zafzygnpmpik, [url=http://iosxmumgtkqg.com/]iosxmumgtkqg[/url], [link=http://urpyvraaedld.com/]urpyvraaedld[/link], http://ydderhcnuahm.com/

Anonim [9 Marzec 2009, 20:32]
难以置信的低价网络广告!!!即刻联系QQ:306478122吧!注明:广告。

Anonim [25 Grudzień 2008, 11:46]
专用电炉等,电炉产品,电炉设备。浙江浙江商标注册,商标ś˝é™…ćł¨ĺ†Œç‰šč‰˛ĺ•ä˝ďźŒĺ•†ć ‡ĺ•†ć ‡äťŁç†ä¸“ä¸šĺ•ä˝ă€‚ĺ‡€ć°´ĺ™¨äş§ĺ“ă€‚

Anonim [25 Grudzień 2008, 11:14]
销售广告衫,广告衫产品,广告衫东西以及杭州广告衫。轨道车,轨道车设备,拖挂车。洗鞋机。

Anonim [23 Grudzień 2008, 10:56]
杭州冷却器,冷却器设备。舒逸加湿器,加湿器的ż€ĺ‘ďźŒćŠ˝ćšżćœşďźŒćŠ˝ćšżćœşčŽžĺ¤‡ďź›é™¤ćšżćœşäş§ĺ“ďź›ĺˇĽä¸šé™¤ćšżćœşă€‚

Anonim [21 Grudzień 2008, 16:29]
云集床上用品信息,床上用品工具。床垫,适合于您的床垫。打造羽绒制品,拥有羽绒最大的羽绒采购信息,羽绒被制品。

Anonim [21 Grudzień 2008, 16:08]
电脑指纹识别,指纹识别系统;身份识别器,身份识别装置,身份识别系统; 指纹考勤机,指纹考勤系统,指纹仪,身份识别,生物识别技术, 指纹传感器,真皮指纹模块。

Anonim [19 Grudzień 2008, 05:01]
上海水泵网,销售各种水泵: 自吸排污泵, 浓浆泵, 油泵, 泥浆泵, 齿轮油泵, 油桶泵, 气动隔膜泵。 隔膜泵, 螺杆泵, 磁力泵, 自吸泵, 排污泵, 化工泵, 单螺杆泵, 离心泵, 液下泵。

Anonim [18 Grudzień 2008, 10:04]
提供喷砂机,喷砂机设备;纽曼GPS报价,诺基亚GPS报价、神行者GPS报价等。白癜风, 白癜风治疗,白癜风病症; 股指期货。杭州搬家公司。

  1 / 2
Dodaj własny komentarz
Komentuj:
Podpis: Adres e-mail:
Wycinanie obiektów
Dodano: [18|06|2006]
Odwiedzin: 98490
Zmiana barwy komendą zastąp kolor (replace color)
Dodano: [5|10|2006]
Odwiedzin: 93905
Natychmiastowe usuwanie efektu czerwonych oczu
Dodano: [9|06|2006]
Odwiedzin: 62728
Instalacja dodatków w Photoshopie
Dodano: [3|06|2006]
Odwiedzin: 49298
Planowanie obrazu i fotografowanie - cz.4
Dodano: [14|09|2006]
Odwiedzin: 34462

Aktualnie osób online: 1
Najwięcej osób 369 było obecnych w dniu: 15|01|23
Wszystkie elementy graficzne oraz znaki firmowe są zastrzeżonymi znakami producentow i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.
Fotoobrazy