Artykuły   Najpopularniejsze artykuły


O Artykule
Dodano: 4-02-2006
Ilość wyświetleń: 7497
Ocena artykułu: 3.8/5
calacalacalacalapusta

Formaty plików graficznych

JPEG (Joint Photographic Experts Group)

JPEG używa tzw. stratnego algorytmu kompresji - co powoduje bezpowrotną utratę części obrazu Ĺşródłowego podczas konwersji do tego formatu. Można z tego wywnioskować że stosunek rozmiaru pliku otrzymanego do jego jakości jest uzależniona od wyboru procentowego stopnia kompresji.
Najczęściej stosowany jest do obrazów posiadających dużą głębię kolorów, w których nie występują drobne szczegóły i ostre krawędzie, a jedynie stonowane przejścia (np. zdjęcia satelitarne, pejzaże, portrety).
Pliki JPEG lub JPG, ze względu na duże możliwości kompresji zaraz obok GIF i PNG są najpowszechniej używanymi formatami graficznymi wykorzystywanymi w sieci web.
Format JPEG posiada opcję zapisu progresywnego, czyli mozliwość stopniowego wyświetlania obrazów ukazujących coraz większą ilość szczegółów w przeglądarkach sieci web, aż do całkowitego ich wyświetlenia.

GIF (Graphics Interchange Format)

Format stworzony przez firmę Compuserve - używa bezstratnego algorytmu kompresji - tzw. LZW (Lempel-Ziv-Welch). Przeznaczony jest do zapisywania grafiki posiadającej niską rozdzielczość oraz małe rozmiary. Nie pozwala na stosowanie formatu TrueColor - maksymalna ilość kolorów w jakiej może zostać zapisana grafika wynosi 256.
Priorytetowymi atutami tego formatu jest możliwość zdefiniowania przeĹşroczystości grafiki oraz stworzenia sekwencji obrazów umożliwiających uzyskanie płynnej animacji. Obydwie cechy są bardzo często wykorzystywane przy tworzeniu elementów na potrzeby sieci web.
Format GIF posiada opcję zapisu z przeplotem, czyli mozliwość stopniowego wyświetlania grafiki ukazującej coraz większą ilość szczegółów w przeglądarkach sieci web, aż do całkowitego jej wyświetlenia.

PNG (Portable Network Graphics)

W założeniach PNG miał zostać alternatywą formatu GIF. Wykorzystuje również bezstratny system kompresji i posiada większe możliwości niż jego zamiennik. Za pomocą 8-bitowego kanału alpha zdefiniujemy stopień przeĹşroczystości grafiki, dzięki czemu uchronimy się przed efektem "ostrych krawędzi". Podobnie jak w przypadku jego poprzednika, PNG posiada opcję zapisu z przeplotem, a stopień kompresji jest nawet do kilkudziesięciu procent wyższy
Jedynym mankamentem formatu jest fakt, że ma możliwość zapisu tylko i wyłącznie pojedynczych plików graficznych, nie pozwalając na utworzenie animacji, a kompatybilność z niektórymi przeglądarkami jest ograniczona.

BMP (Bitmap)

Jest to standardowy format obrazu bitmapowego dla platformy Windows, OS/2 oraz innych. Nie wykorzystuje żadnego z dostępnych algorytmów kompresji, za wyjątkiem obrazów 4 i 8-bitowych dla Windows - gdzie mamy możliwość zastosowania metody RLE (Run-Length Encoding), czyli prostej kompresji bezstratnej.
Format obsługuje wyłącznie tryb RGB, a maksymalna głębia kolorów to 32 bity. BMP stosuje się do obrazów w których występują bardzo drobne szczegóły (np. mapy). Ze względu na brak kompresji (wyjątkiem są 4 i 8-bitowe bitmapy), a co za tym idzie dużą objętość plików, format nie jest powszechnie wykorzystywany w sieci web.

TIFF (Tagged Image File Format)

Format służy do zapisywania grafiki rastrowej i korzysta z bezstratnej kompresji LZW (Lempel-Ziv-Welch). Obsługiwany jest przez szereg aplikacji do edycji graiki oraz DTP. Dodatkowym jego atutem jest możliwość zapisywania pliku o rozmiarze do 4GB (Photoshop). Większość skanerów dostępnych na rynku wykorzystuje ten fakt i standardowo zapisuje przeskanowany obraz właśnie do tego formatu.
Mamy możliwość stosowania ścieżek oraz dodawania do dokumentu adnotacji tekstowej. Format powszechnie stosowany jest w DTP, a dzięki możliwości zapisu wielostronnicowego wykorzystują go również faksy.

PCX

Korzysta z algorytmu bezstratnej kompresji danych RLE (Run-Length Encoding). Obrazy mogą posiadać głebię kolorów 1, 4, 8 lub 24 bitów i obsługiwać tryb bitmapy, skali szarości, koloru indeksowanego i RGB.
PCX jest coraz rzadziej stosowany, został wyparty przez formaty GIF, JPEG, czy PNG różniące się od niego większym stopniem kompresji oraz dodatkowymi możliwościami.

TGA (Truevision Targa Graphic)

Format zaprojektowała firma Truevision, w początkowej fazie stał się formatem dedykowanym dla systemów wykorzystujących karty graficzne Truevision.
Mamy tutaj możliwość zapisu obrazu w trybie RGB z głębią kolorów 16, 24, 32-bitową, stosując dodatkowo prostą kompresję bezstratną RLE (Run-Length Encoding). Korzysta również z kanału alpha, dzięki czemu mamy możliwość dodania przezroczystości.
Znajduje zastosowanie w przechowywaniu fotorealistycznych obrazów.

RAW (z ang. "surowy")

Ogólnie określany format zapisu obrazów nie wykorzystujący żadnego z algorytmów kompresji danych, posiadający dużą głębię kolorów. Ma możliwość zapisu pliku z przeplotem.
W fotografii cyfrowej służy do zapisywania obrazów nieprzetworzonych, tzn. nie korzystających z automatycznych ustawień aparatu cyfrowego takich jak np. filtry, czy kontrast.
Większość firm prodkujących sprzęt fotograficzny wykorzystuje własny system zapisu plików RAW, niekompatybilny z systemami innych producentów. Format Photoshop RAW wykorzystywany przez oprogramowanie firmy Adobe nie jest analogicznym odpowiednikiem tzw. "cyfrowego negatywu" stosowanego w aparatach fotograficznych.
   
Dodaj własny komentarz
Komentuj:
Podpis: Adres e-mail:
Wycinanie obiektów
Dodano: [18|06|2006]
Odwiedzin: 98446
Zmiana barwy komendą zastąp kolor (replace color)
Dodano: [5|10|2006]
Odwiedzin: 93815
Natychmiastowe usuwanie efektu czerwonych oczu
Dodano: [9|06|2006]
Odwiedzin: 62699
Instalacja dodatków w Photoshopie
Dodano: [3|06|2006]
Odwiedzin: 49256
Planowanie obrazu i fotografowanie - cz.4
Dodano: [14|09|2006]
Odwiedzin: 34417

Aktualnie osób online: 1
Najwięcej osób 369 było obecnych w dniu: 15|01|23
Wszystkie elementy graficzne oraz znaki firmowe są zastrzeżonymi znakami producentow i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.
Fotoobrazy