Artykuły   Najpopularniejsze artykuły


O Artykule
Dodano: 6-02-2006
Ilość wyświetleń: 10709
Ocena artykułu: 4.2/5
calacalacalacalapusta

Podstawy korekcji obrazów: Retusz

Retusz

Zdarza się, że przekształcając rodzinne zbiory fotografii na postać cyfrową natrafiamy na zdjęcia zniszczone, pełne zagięć i rys. Takie defekty dość łatwo można usunąć za pomocą narzędzi Photoshopa — Clone Stamp, Healing Brush oraz Patch. Posługiwanie się dwoma wymienionymi kolejno narzędziami nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. Warto jednak zatrzymać się na chwilę przy narzędziu Patch.

Narzędzie Patch pozwala wygodnie i szybko retuszować większe fragmenty obrazu poprzez klonowanie obszarów ręcznie zdefiniowanych przez użytkownika. Do definiowania tych obszarów stosuje się selekcje, które można dowolnie przekształcać i dopasowywać w celu uzyskania optymalnych rezultatów końcowych. Spróbujmy naprawić przykładową „starąâ€ fotografię.

Otwórz plik z obrazem wymagającym retuszu.



Wybierz narzędzie Patch ( Patch - Łatka ). Na pasku opcji zaznacz opcję Source.

Kliknij i przeciągnij myszą wokół uszkodzonego obszaru zdjęcia, by zaznaczyć w ten sposób fragment przeznaczony do naprawienia.



Kiedy zwolnisz klawisz myszy, wokół uszkodzonego obszaru zostanie utworzona selekcja. Tę selekcję możesz przekształcać dokładnie tak jak każde inne zaznaczenie. Wykorzystaj tę właściwość w celu uzyskania selekcji o możliwie najmniejszych rozmiarach, bo tylko wówczas osiągniesz zadowalające rezultaty retuszu.

Po zakończeniu edycji zaznaczenia, umieść kursor myszy wewnątrz selekcji, a następnie kliknij i przeciągnij kursor w miejsce „nieuszkodzone”, czyli takie, które chciałbyś wstawić w miejscu zaznaczonej wcześniej rysy lub zagięcia. Kiedy zwolnisz klawisz myszy, uszkodzony obszar zostanie zastąpiony „łatkąâ€ pobraną z innego fragmentu obrazka. Na następnym rysunku możesz zobaczyć efekt wykonania kilku takich operacji (porównaj z rysunkiem poprzednim).



Korzystając z narzędzia Patch pamiętaj, że najlepsze rezultaty osiągniesz selekcjonując możliwie najmniejsze fragmenty. Nie śpiesz się — dobry retusz wymaga czasu i cierpliwości. Być może warto będzie uzupełnić „łatanie” obrazu zastosowaniem innych operacji edycyjnych, na przykład rozjaśnianiem, przyciemnianiem, rozmywaniem lub wyostrzaniem. Korzystaj z różnych narzędzi edycyjnych, a kiedy będziesz posługiwał się narzędziem Healing Brush, eksperymentuj z różnymi trybami pracy pędzla. Na końcu procesu retuszowania zastanów się również nad użyciem filtra wyostrzającego obraz, na przykład Unsharp Mask z grupy Sharpen. Tylko nie przesadĹş z siłą filtra! Zbytnie wyostrzenie też może zepsuć obraz. A zatem — eksperymentuj, eksperymentuj i jeszcze raz eksperymentuj.




To jest fragment z książki Wydawnictwa Helion:
ABC Photoshop 7
Kup książkę w Wydawnictwie HELION
Komentarze [1]

ruLsckydeVCoABqVLU [31 Pałdziernik 2009, 09:02]
n1Irod aprfyisjoogu, [url=http://nnnpqgybnktm.com/]nnnpqgybnktm[/url], [link=http://ryuzbtdgpahe.com/]ryuzbtdgpahe[/link], http://abkuttkspwut.com/

   
Dodaj własny komentarz
Komentuj:
Podpis: Adres e-mail:
Wycinanie obiektów
Dodano: [18|06|2006]
Odwiedzin: 98446
Zmiana barwy komendą zastąp kolor (replace color)
Dodano: [5|10|2006]
Odwiedzin: 93812
Natychmiastowe usuwanie efektu czerwonych oczu
Dodano: [9|06|2006]
Odwiedzin: 62699
Instalacja dodatków w Photoshopie
Dodano: [3|06|2006]
Odwiedzin: 49256
Planowanie obrazu i fotografowanie - cz.4
Dodano: [14|09|2006]
Odwiedzin: 34417

Aktualnie osób online: 1
Najwięcej osób 369 było obecnych w dniu: 15|01|23
Wszystkie elementy graficzne oraz znaki firmowe są zastrzeżonymi znakami producentow i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.
Fotoobrazy