Tutoriale   Najpopularniejsze tutoriale


O tutorialu
Dodano: 19-09-2006
Trudność: Łatwe
Ilość wyświetleń: 25033
Ocena artykułu: 2.4/5
calacalapolowapustapusta

Ukryte zdjęcie

W poniższym tutorialu poznamy ciekawy i interesujący efekt, jakim są ukryte zdjęcia (po zaznaczeniu specjalnie spreparowanego zdjęcia pojawia się drugie - wcześniej niewidoczne zdjęcie). Nauczymy się jak przy niewielkiej ingerencji w warstwy, modyfikacji poziomu ich widoczności i przy użyciu różnego rodzaju wzorów wypełnień, można otrzymać ciekawy, nieszablonowy a niekiedy bardzo śmieszny efekt końcowy.



Dobór Zdjęcia
Pracę zaczynamy od właściwego doboru zdjęć. Najlepiej jest wykorzystać dwa podobne zdjęcia, które różnią się jakimś bardzo widocznym i wyrazistym szczegółem lub szczegółami (chociaż nie jest to regułą, bo wszystko zależy od naszej inwencji i wyobraĹşni). Pomysłem na takie zdjęcie może być chociażby zdjęcie pustej ulicy połączone ze zdjęciem zatłoczonej ulicy, czy zdjęcie twarzy wyrażającej smutek połączone ze zdjęciem twarzy przedstawiającej uśmiech. Gdy mamy już pomysł, otwaramy zdjęcie, które ma być ukryte (widoczne dopiero po zaznaczeniu) i dwukrotnie klikamy na warstwie Tło (Background) w celu zmienienia jej nazwy na warstwa 1 i pozbycia się zabezpieczenia uniemożliwiającego nam pracę na tej warstwie (symbol kłódki).



Inwersja
Powielamy warstwę warstwa 1 i nadajemy jej nazwę warstwa 2. Ponownie wracamy do warstwy warstwa 1 i dokonujemy inwersji zdjęcia przy pomocy zakładki Obrazek>Dopasuj>Odwrotność (Image>Adjustments>Invert). W tym celu możemy również wykorzystać skrót klawiszowy [Ctrl]+[I].



Wzór wypełnienia – przygotowanie dokumentu
Dokonamy teraz jednej z kluczowych czynności, która jest niezbędna do osiągnięcia zamierzonego przez nas celu - stworzymy odpowiedni wzór wypełnienia. Wypełnienie będzie stanowić swoistego rodzaju kurtynę zasłaniającą jedno ze zdjęć. Natomiast użycie odpowiedniego wzoru do wyżej wspomnianego wypełnienia sprawi, że gdy zaznaczymy zdjęcie, to naszym oczom ukaże się druga fotografia - wcześniej niewidoczna dla nas. W tym celu otwieramy nowy dokument z następującymi parametrami Szerokość (Width) i Wysokość (Height): 2 piksele, Rozdzielczość (Resolution): 72 piksele/na cal, Tryb (Mode): RGB Color, Wypełnienie (Contents): Przezroczyste (Transparent) i zatwierdzamy nasze ustawienia przyciskiem [OK].



Definicja i zapis wzoru wypełnienia
Następnie używając narzędzia Lupka (Zoom Tool) [Z], powiększamy maksymalnie nasz dokument. Kolejno wybieramy narzędzie Ołówek (Pencil Tool) [B], ustawiamy wielkość na 1 piksel. Upewniamy się, że mamy ustawiony do rysowania kolor czarny i stawiamy dwie kropki: w lewym górnym rogu i prawym dolnym rogu dokumentu. Wybieramy zakładkę Zaznacz>Wszystko (Select>All) [Ctrl]+[A] i zapisujemy nasz dokument jako wzór wypełnienia, czyli aktywujemy zakładkę Edycja>Zdefiniuj Wzorek... (Edit>Define Pattern...). Naszemu nowo utworzonemu wzorowi wypełnienia nadajemy nazwę szachownica i zatwierdzamy całą operację przyciskiem [OK].



Warstwa wypełnienie - użycie nowego wzoru
Wracamy do naszego wcześniejszego zdjęcia i tworzymy nową warstwę, która będzie się znajdować powyżej warstwy warstwa 2. Nowo tworzonej warstwie nadajemy nazwę wypełnienie i zatwierdzamy wszystko przyciskiem [OK]. Kolejno wybieramy narzędzie Wiadro z Farbą (Paint Bucked Tool) [G] i ustawiamy następujące parametry: Ĺšródło (Fill): Wzorek (Pattern), Wzorek (Pattern): nasz wzorek o nazwie szachownica, Tryb (Mode): Zwykły (Norlmal), Krycie (Opacity): 100%, Zakres (Tolerance): 32. Zostawiamy zaznaczone środkowe pole - Ciągłe (Contiguous) (pozostałe odznaczamy). Ostatnią czynnością jest kliknięcie narzędziem Wiadro z Farbą (Paint Bucked Tool), [G] na warstwie wypełnienie.



Warstwa 2 - modyfikacja
Trzymając cały czas wciśnięty przycisk [Ctrl] klikamy na warstwie wypełnienie, co w konsekwencji spowoduje zaznaczenie całej jej zawartości. Następnie klikamy na warstwę warstwa 2 i naciskamy przycisk [Delete]. Kolejno używamy kombinacji klawiszy [Ctrl]+[D] w celu odznaczenia wszystkiego. Ostatnią czynnością w tym kroku będzie wyłącznie widoczności warstwy wypełnienie, a dokonujemy tego poprzez wyłączenie symbolu oczka znajdującego się przy wyżej wspomnianej warstwie.



Pierwszoplanowe zdjęcie - dodanie
W tym kroku zajmiemy się wstawieniem do naszego projektu zdjęcia, które będzie widoczne na pierwszym planie. W tym celu otwieramy plik z wspomnianym zdjęciem (ważne jest żeby wybrane przez nas zdjęcia do stworzenia efektu były tych samych rozmiarów). Zaznaczamy całe zdjęcie używając Zaznacz>Wszystko [Ctrl]+[A] i kopiujemy je przy pomocy Edycja>Kopiuj (Edit>Copy) [Ctrl]+[C]. Możemy już zamknąć plik z drugim zdjęciem i wrócić do właściwego dokumentu z naszą pracą.



Pierwszoplanowe zdjęcie - modyfikacja
Zaznaczamy warstwę warstwa 2 i wstawiamy powyżej niej nową warstwę o nazwie pierwszoplanowe zdjęcie. Następnie wklejamy do tej warstwy wycięte przez nas wcześniej zdjęcie używając Edycja>Wklej lub [Ctrl]+[V]. Zmniejszamy krycie warstwy pierwszoplanowe zdjęcie do 50%.



Połączenie warstw - ostatnie poprawki
Zaznaczamy warstwę warstwa 2, klikamy w prawym górnym rogu okna warstw na mały trójkącik (symbol trójkąta w kole) i wybieramy opcję Połącz w Dół (Merge Down) lub posługujemy się w tym celu skrótem klawiszowym [Ctrl]+[E]. Powyżej opisywana czynność spowoduje połączenie warstw: warstwa 2 i warstwa 1 w jedną warstwę. Ostatnią czynnością do osiągnięcia zaplanowanego przez nas efektu jest nadanie nowo powstałej warstwie (otrzymanej z połączenia warstw warstwa 2 i warstwa 1) wartości kontrast: -30. Uzyskamy to za pomocą: Obrazek>Dopasuj>Jasność/Kontrast... (Image>Adjustemnts>Brightness/Contrast...). W celu obejrzenia efektu naszej pracy musimy utworzone przez nas zdjęcie zamieścić na stronie WWW lub przesłać e-mailem, a następnie zaznaczyć (użyć [Ctrl]+[A]). Nie wszystkie zdjęcia w równym stopniu nadają się do wykorzystania przy tworzeniu tego efektu. Po kilku próbach powinniśmy dojść do wprawy i dokonywać właściwego doboru fotografii.



Ĺťródło: Materiał pochodzi z magazynu .PSD
Komentarze [8]

riNyhYAyVaTEIAk [31 Pałdziernik 2009, 09:02]
9EYfHO qybicxwxzpat, [url=http://dabtesovczbg.com/]dabtesovczbg[/url], [link=http://gmmoxjqgflpc.com/]gmmoxjqgflpc[/link], http://lbuhekauuabg.com/

pablo [24 Czerwiec 2008, 20:17]
punkt 6 jest zupełnie bez sensu :< tak jakby nie można było po ludzku wytłumaczyć tylko jakieś skróty... nie kumam zupełnie tego punktu. skoro mamy zaznaczyc całość i kliknąć na warstwe 2 i delete to po co ją tworzyliśmy wcześniej? bez sensu ... :|

Nera01 [3 Listopad 2007, 09:33]
Kompletnie nic nie rozumiem. Za dużo tu tych warstw.

JBG [1 Maj 2007, 13:47]
na FF jest inny sposób zaznaczenia i nie działa, plik należy otworzyć IE, bardzo wartościowy tutek, kiedyś sam to próbowałem wymyśleć

Bsa [2 Kwiecień 2007, 13:52]
Nic z tego nie wiem mimo ze juz troche z PS kozystam. Do kroku 4 jest w miare a pózniej zamotane na maxa

gregor [12 Luty 2007, 19:27]
dla kogoś niewtajemniczonego to masło maślane

Basiaktmn [9 Styczeń 2007, 08:52]
Szczerze mówiąc, gdy zobaczyłam efekt końcowy tej pracy, to wcale nie widziałam że jest to strach na wróble :D Jac, aby zmienić krycie warstwy nalezy wejść w opcje mieszania warstwy i wskaĹşnikiem zmienić jej krycie, nic trudnego :)

jac [27 Wrzesień 2006, 17:26]
w jaki sposob zmienic krycie warstwy?

   
Dodaj własny komentarz
Komentuj:
Podpis: Adres e-mail:
Plakat krainy mroku
Dodano: [2|09|2006]
Odwiedzin: 211951
CYFROWE ZDĘCIE - kompozycja fotograficzna
Dodano: [20|10|2006]
Odwiedzin: 160208
Realistyczne gwiezdne pole
Dodano: [11|07|2006]
Odwiedzin: 138669
Tekst w potoku ognia
Dodano: [18|06|2006]
Odwiedzin: 108611
Realistyczna fryzura
Dodano: [8|06|2006]
Odwiedzin: 98849

Aktualnie osób online: 1
Najwięcej osób 369 było obecnych w dniu: 15|01|23
Wszystkie elementy graficzne oraz znaki firmowe są zastrzeżonymi znakami producentow i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.
Fotoobrazy