Tutoriale   Najpopularniejsze tutoriale


O tutorialu
Dodano: 18-10-2006
Trudność: Średnie
Ilość wyświetleń: 53208
Ocena artykułu: 2.9/5
calacalacalapustapusta

Malarstwo w Photoshop

Photoshop nie służy wyłącznie do obrabiania zdjęć. Jego potencjał znacznie wykracza poza edycję cyfrowych fotografii. Graficy używają go do tworzenia stron WWW, artyści niejednokrotnie tworzą przy jego pomocy interesujące obrazy.

Także cyfromaniacy mogą używać Photoshop'a do realizowania swoich malarskich pomysłów ponieważ na niniejszej stronie krok po kroku zaprezentuję w jaki sposób to robić.

Podkreślam, że ani jeden element powyższej ilustracji nie został utworzony aparatem cyfrowym. Każdy szczegół to dobra robota tak drogiego nam Photoshop'a.

Etap pierwszy to przygotowanie białej kartki wirtualnego papieru. Każdy kursant dobrze wie jak tego dokonać. Dla przypomnienia: używamy Plik->Nowy. Następnie w oknie które się otworzy wpisujemy następujące wartości: szerokość 1024 piksele, wysokość 768 pikseli, rozdzielczość 72 piksele na cal.

[!] Użycie tych wartości sprawi, że rezultaty dalszych wskazówek będą w większym stopniu zbliżone do tych, które ja uzyskiwałem (rozmiar i rozdzielczość obrazu cyfrowego ma niemały wpływ na efekty zastosowania filtrów itp.).

Następnie ustawiamy kolor narzędzia i kolor tła, wybierając kolejno barwę niebieską i białą.



Używamy Filtr - Renderuj - Chmury wskutek czego dwie uprzednio wybrane barwy staną się barwami składowymi uzyskanego obrazu. Dla uzyskania bardziej dynamicznego nieba możemy na warstwie użyć Edycja - Przekształć - Zniekształć i dolne punkty skrajne nieco zbliżyć do siebie - oczywiście poza kadrem, tak aby niebo wciąż go wypełniało. Można się posiłkować Stemplem, klonując w taki sposób, by w kadrze nie znalazł się żaden fragment niezagospodarowanej bieli.

Przystępujemy teraz do tworzenia Słońca. Opisałem to mniej więcej w połowie tego tekstu. Streszczając: rysujemy okrąg eliptycznym zaznaczeniem, używamy CTRL+C i CTRL+V, nanosimy stosowne efekty na tak utworzoną warstwę. Na koniec przy pomocy narzędzia Przesunięcie umieszczamy Słońce w prawym górnym rogu:



Kolejną czynnością, którą musimy wykonać jest przejście do palety warstw i utworzenie dwóch nowych, czystych (pozbawionych jakichklowiek pikseli) warstw. Pierwszą z nich pokrywamy trawą. Aby tego dokonać, należy wybrać narzędzie Pędzel, zmienić kolory narzędzia i tła na dwa różne odcienie zieleni. Potem Okno-> Pędzle. Okno, które się pojawi może nas nieco przestraszyć wielością opcji, ale na szczęście w zasadzie nie musimy ich edytować, choć bardziej zaawansowani użytkownicy pewnie tak postąpią. W każdym razie naszym zadaniem jest wybór pędzla w kształcie trawy (Photoshop posiada taki kształt w standardzie):





Na niższej z utworzonych warstw(1) malujemy trawę mniej więcej w połowie kadru. Na górnej(2) warstwie także malujemy trawę, ale wypełniając dolną część kadru. Postępujemy właśnie w taki sposób gdyż docelowo między tymi dwoma warstwami umieścimy drzewa, które będą nieco osłonięte przednimi kłosami trawy(2). Za drzewami także powinno być zielono - do tego służyć będzie warstwa dolna (1):



Tworzymy teraz kolejną nową warstwę na przykład z poziomu palety warstw, gdyż i tak będzie nam ona potrzebna. Umieszczamy utworzoną warstwę pomiędzy jedną, a drugą warstwą trawy.

Wybieramy narzędzie Kształt własny i z jego pasku opcji klikamy Kształ, a następnie z prawego górnego rogu opcję Natura, wskutek czego uzyskamy dostęp do kształtów takich jak motyle, liście i oczywiście potrzebne nam - drzewa:



W tym samym pasku musimy jeszcze wybrać opcję Warstwy kształtu , aby każdy rysowany obiekt znajdował się na tej samej warstwie. Malujemy drzewa w różnych rozmiarach wzdłuż linii horyzontu. W konsekwencji uzyskamy mniej więcej taki obraz:



Także tym razem bardziej zaawansowani użytkownicy mogą się wykazać. Sprawa dotyczy oczywiście modyfikowania kształtu drzew poprzez operowanie punktami ścieżki.

Osoby mniej obeznane mogą od razu przejść do następnego kroku. Otóż nie pozostaje nic innego, jak tylko nanieść efekt na warstwę drzew, tak aby docelowo przypominały nieco rzeczywiste. W tym celu (pracując na warstwie drzew) przechodzimy do Warstwa - Styl warstwy -Opcje mieszania.

Otworzy się kolejne budzące strach okno, zawierające liczne opcje. Wiem z częstej korespondencji z użytkownikami kursów, iż tak właśnie reaguje się na rozległe możliwości programu. Zachęcam jednak serdecznie do zmiany swojego podejścia. Osobiście zachłysnąłęm się wielokrotnie różnymi oknami Photoshopa i możliwościami, których one dostarczają. W szkole bowiem zmuszony byłem korzystać ze starszych wersji programu. Po przejściu na nową wersję Photoshop'a doznałem niemałego szoku. Ale czy nie po to właśnie obcujemy z tym programem, by odczuwać takie emocje? Wielość opcji daje ogrom potencjalnych efektów godnych naszej uwagi - a to przecież jest zdecydowanie zaletą programu. ...No dobrze, zagalopowałem się chyba trochę, a pora działać dalej.

W oknie opcji mieszania dokonujemy następujących ustawień:









Gradient tworzymy samodzielnie.



Udało się? Doskonale! Osoby, które tworzą taki obraz pierwszy raz powinny być dla siebie łagodne. Nie wszystko musi od razu wyglądać tak jak sobie tego życzymy, ale z czasem... będzie już tylko lepiej. Po to się człowiek uczy, by czuć postęp - jest bowiem coś milszego niż świadomość rozwoju? ...

Cóż, nie da się ukryć, że niniejsza lekcja nie należy do banalnie prostych i wygodniej byłoby ją przejść z udziałem filmów instruktażowych, ale ten tekst jest materiałem całkowicie darmowym - stąd taka forma. Mam nadzieję, że z niej skorzystacie. Zawsze można dopytać - bezpłatne konsultacje.

Kolejne zadanie to przy pomocy kształtów własnych narysowanie na kolejnej nowej warstwie ptaków w lewym górnym rogu kadru. Także na nich można zastosować Opcje mieszania, z uwzględnieniem satyny, obrysu o małej wartości oraz ewentualnie nałożenia koloru (ja użyłem bieli).



Finałem jest przefiltrowanie obrazu w taki sposób, aby wyglądał na malarski. Zanim jednak do tego przystąpimy należy oczywiście połączyć wszystkie warstwy Warstwa - Spłaszcza obrazek. Dodatkowo duplikujemy tak uzyskaną warstwę TŁA (Warstwa - Powiel warstwę).

Na duplikacie używamy Filtr - Artystyczne - Podkład. Rozmiar pędzla = 1, Zasięg tekstury = 20. Z rozwijanego menu tekstur wybieramy Płótno. Skalowanie = 200%. Relief = 4.

Następnie Filtr - Artystyczne -Akwarele. Szczegóły pędzla = 4. Stopień zacienienia = 2. Tekstura = 2.

Teraz Filtr - Tekstura - Dodanie tekstury. Opcja Płótno. Skalowanie 100%. Relief = 4. Kierunek światła - w dół.

Z poziomu palety warstw z opcji mieszania wybieramy Mnożenie. Krycie zmniejszamy wedle własnego gustu. Ja użyłem wartości 72%:



I to by było właściwie na tyle. Oczywiście powyższą kombinację czynności możemy wzbogacić o dodatkowe akcje. Wszystko zależy od naszej weny.

Jak mawiam w swoich filmach instruktażowych... "nie pozostaje nic innego jak tylko spłaszczyć i zapisać tak utworzony obraz".





To jest fragment z filmów instruktażowych
CYFROGRAFIA
Kup filmy instruktażowe w CYFROGRAFIA.PL



Komentarze [26]

NfIPKSWghxwYz [31 Pałdziernik 2009, 09:05]
BwAPy1 vdqbmtukptzg, [url=http://lrrpvmjqfsum.com/]lrrpvmjqfsum[/url], [link=http://wzvtxmnutcoe.com/]wzvtxmnutcoe[/link], http://hwajmggdohcq.com/

Yoko [25 Sierpień 2009, 11:27]
mi wyszedł ładniejszy - fajny tutek

AdPol [19 Czerwiec 2009, 01:11]
Sorry bardzo ale gdzie wy macie inne brushe oprócz zastosowania jednego standardowego umieszczonego na ścieżce, reszta to obiekty własne, kilka filtrów i to wszystko efekt nawet możliwy

AdPol [19 Czerwiec 2009, 01:10]
Sorry bardzo ale gdzie wy macie inne brushe oprócz zastosowania jednego standardowego umieszczonego na ścieżce, reszta to obiekty własne, kilka filtrów i to wszystko efekt nawet możliwy

Ola [22 Luty 2009, 20:52]
Jeju, ale wy mnie wkurzacie, wszyscy tak pisza, że jaki ten tutorial jest beznadziejny, żenada itp, a założe się, że 95% z was nie potrafi w photoshopie narysować kreski ... Ale to tak jest jeden idiota napisze, że tutorial jest beznadziejny to reszta jeszcze więksi kretyni powtarzają to samo, wiecie co wam powiem to nie tutorial jest żenujący tylko wy... żal mi was, naprawdę

Raven [19 Czerwiec 2008, 20:49]
może mi ktoś pomóc ? jak można to na gg 6961768 .. bardzo prosze

Janusz [6 Kwiecień 2008, 15:12]
Może i autor się czegoś nauczył malując w Photoshpie, ale nie powinien tego pokazywać bo to chała

Raphagorn [9 Pałdziernik 2007, 18:32]
Fakt że efekt nie powala, ale jako ktoś zupełnie zielony w te klocki stwierdzam, że jest bardzo prosty i osobom nieobeznanym może faktycznie pomóc - 3/5.

damian [13 Wrzesień 2007, 21:11]
jak zmienić kolor pędzla na zielony?, bo trawa maluje mi sie na biało!

Wojtas [23 Lipiec 2007, 08:03]
Gdzie można włączyć tą opcje: kształt? Bo szukam własnie tej opcji i nie wiem gdzie jest

  1 / 3
Dodaj własny komentarz
Komentuj:
Podpis: Adres e-mail:
Plakat krainy mroku
Dodano: [2|09|2006]
Odwiedzin: 211830
CYFROWE ZDĘCIE - kompozycja fotograficzna
Dodano: [20|10|2006]
Odwiedzin: 160087
Realistyczne gwiezdne pole
Dodano: [11|07|2006]
Odwiedzin: 138524
Tekst w potoku ognia
Dodano: [18|06|2006]
Odwiedzin: 108489
Realistyczna fryzura
Dodano: [8|06|2006]
Odwiedzin: 98574

Aktualnie osób online: 1
Najwięcej osób 369 było obecnych w dniu: 15|01|23
Wszystkie elementy graficzne oraz znaki firmowe są zastrzeżonymi znakami producentow i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.
Fotoobrazy